ریپورتاژ

باتری قلمی و باتری قلمی قابل شارژ بهتر است یا باتری آلکالاین؟

باتری قلمی و باتری  قلمی قابل شارژ بهتر است یا باتری آلکالاین؟

ابتدا بهتر است درباره هرکدام از باتری های قلمی و باطری آلکالاین بدانیم و بعد به تفاوت آنها بپردازیم و تصمیم بگیریم که کدام یک برای استفاده بهتر است.

به گزارش خبرگذاری تسنیم استفاده از انواع باتری ها در زندگی ما جایگاه بسیاری را دارد، اما اینکه هر دفعه و برای هر دستگاه الکتریکی از چه نوع از باطری استفاده شود گاهاً تصمیم گیری سختی خواهد بود‌.

به خصوص اگر از انواع شارژی مد نظرتان باشد اینکه از کدام نوع با کدام فناوری ساخت تهیه کنید ممکن است خیلی پیچیده باشد! اما در این مقاله ما سعی کرده ایم درباره بیشتر انواع باتری های قلمی و قلمی شارژی اطلاعات مختصری را جمع آوری کنیم تا در هنگام خرید شما عزیزان به راحتی بتوانید نوع مد نظر خود را انتخاب نمایید.باتری قلمی و باتری قلمی قابل شارژ بهتر است یا باتری آلکالاین؟

اما نکته مهمی که حتما باید در خرید انواع باتری ها در خاطر داشته باشید، این است که حتما مطابق با نیاز خود و نیاز دستگاه الکتریکی مد نظرتان اقدام به یکی یا چند نوع از باطری ها نمایید و حتما در هنگام خرید به تطابق میان دستگاه و باتری دقت کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

باتری شارژی چیست؟

از باتری های قلمی شارژی برای مصارف طولانی مدت و کم کردن هزینه ها استفاده می شود.این باتری ها پس از اتمام انرژی شان قابل شارژ مجدد به وسیله شارژر مخصوص به خود می باشند که البته قیمت نسبتا گران تری نسبت به نوع یک بار مصرف خود دارند که در طولانی مدت از هزینه های اضافی جلوگیری می کند.

باتری قلمی و باتری قلمی قابل شارژ

باطری قلمی یکی از انواع باتری های مورد استفاده در وسایل الکترونیکی مختلف است که به دلیل داشتن ابعاد مناسب و کوچک، بسیار زیاد استفاده می شود.باتری های قلمی دارای سایز و ابعاد مختلفی هستند از جمله سایزAA   و همچنین سایز    AAA که هرکدام از آنها نیز دارای ولتاژ های متفاوت نیز می باشند که بسته به نوع مصرف و انرژی مورد نیاز دستگاه باید خریداری شوند.

باتری های قلمی و نیم قلمی هم دارای نوع قابل شارژ  یک بار مصرف می باشند که در اینجا نوع شارژی آنها مد نظر می باشد.

از انواع متداول باطری قلمی شارژی عبارتند از:

 • نیکل هیدرید فلز
 • لیتیوم
 • نیکل کادمیم
 • لیتیوم یون
 • آلکالاین

می باشد.از سایز AAAA  بیشتر در وسایل هایی که به باتری سایز کوچک نیاز دارند استفاده می شود مانند ریموت کنترل ها،دزگیر ماشین،خودکار های مجهز به لامپ   ،  ledآمپلی فایرهای هدفون.

سایز متداول این باتری ها برای وسایل الکتریکی مختلف همان سایزAA می باشد که در ریموت کنترل ها،واکمن ها، ساعت دیواری، چراغ قوه، رادیو و ضبط صوت ها بکار می رود.

البته نوع  AAA نیز وجود دارد که در وسایل الکترونیکی نیاز به باتری با ضخامت و ابعاد کوچکتری دارند بکار می رود اما حدودا یک سوم باتری    AAظرفیت دارند.

داشتن قابلیت شارژ مجدد در این باتری ها در مواردی که نیاز به استفاده دائم از انرژی و جلوگیری از خرید مجدد و صرفه جویی دارند بسیار گزینه مناسبی خواهد بود.باتری های غیر قابل شارژ پس از اتمام ذخیره انرژی شان دیگر قابل استفاده نخواهند بود و این میزان مصرف انرژی بستگی به میزان استفاده دستگاه های مختلف و ولتاژ مصرفی آنها دارد که بر روی عمر باطری نیز تاثیر گذار است.

البته نوع شارژی این باتری ها مشکل تخلیه شدن به صورت کلی و غیر قابل استفاده شدن را ندارد و پس از تخلیه انرژیشان میتوان آنها را با شارژ کردن مجدد بکار گرفت.

از انواع دیگری باتری های قلمی و نیم قلمی باتری آلکالاین می باشد که دارای مزایای بیشتری از سایر نوع باتری ها مشابه قلمی شارژی، می باشد.

از مزایای این باتری ها میتوان به:

 • قابلیت شارژ مجدد
 • عدم آسیب به محیط زیست
 • عمر قفسه ای بیشتر
 • قیمت ارزان تر نسبت به نوع لیتیومی
 • ایمنی بالا
 • نرخ دشارژ پایین

به صورت کلی باتری های قلمی شارژی متفاوت با نوع قلمی شارژی آلکالاین تفاوت چندانی ندارند و هرکدام از آنها معایب و مزایای خود را دارند.برای خرید هرکدام از انواع این باتری ها باید به میزان مصرف دستگاه و سرعت مورد نیاز برای رسیدن انرژی به دستگاه مورد نظر، توجه داشت زیرا که هر کدام از انواع ذکر شده دارای ولتاژو نرخ شارژو دشارژ و هرکدام تامین کننده مقدار انرژی متفاوتی می باشند.

از بین باتری های گفته شده نیکل هیدرید فلز ها نرخ دشارژ پایین تری نسبت به نوع شارژی آلکالاین ها دارند و برای دستگاه های نیازمند به ولتاژ بالا بسیار مناسب هستند و راحت تر میتوان انواع شارژی و غیر شارژی آنها را خریداری کرد.ولی به صورت کلی برای خریداری باتری موردنظر خود باید در نظر داشته باشید که به چه مقدار از وسیله الکترونیکی که باتری به آن متصل می شود استفاده می کنید و به چه مقدار ولتاژ نیاز دارید.

برای موارد پر مصرف تر میتوان از باتری های نیکل هیدرید فلز که نرخ دشارژی پایین و همچنین ولتاژ بالا دارند استفاده کنید و برای مصارف با نیاز به ولتاژ نسبتا کم و همچنین اهمیت نداشتن زمان شارژ مجدد میتوانید نوع آلکالاین را خریداری نمایید.البته نوع الکالاین قیمت بیشتری دارد که به دلیل عمر مفید و طولانی تر،بسیار به صرفه می باشد.سایر باتری های ذکر شده نیز باید با توجه به میزان مصرف دستگاه الکترونیکی مد نطر شما خریداری شوند.

نتیجه گیری

در انتها باید گفت که خرید باتری های شارژی برای نگهداری طولانی مدت بسیار مناسب خواهد بود و در کم کردن هزینه ها بسیار کمک می کند اما بهتر است در وسایلی مانند ساعت دیواری که باطری یک بار مصرف میتواند به مدت زمان طولانی باعث کار کردن آن شود، استفاده کرد.

زیرا که عمرمفید و طولانی خواهد داشت و خرید باتری شارژی برای این امر زیاد معقولانه نخواهد بود.اما برای استفاده از ابزار هایی مانند دوربین های عکاسی و یا فیلم برداری بهتر است از نوع شارژی باتری ها استفاده شود.

و همانطور که گفته شد استفاده از انواع باتری های شارژی با توجه به نیاز خریدار و دستگاه مصرفیصورت می گیرد که اطلاعات کافی و مناسب را برای شما در این مقاله جمع آوری کرده ایم امیدواریم که توانسته باشیم در خرید مناسب به شما کمک کرده باشیم.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا