نقد و بررسینقد و بررسی فیلم و سریال
موضوعات داغ

نقد و بررسی فیلم Snow piercer 2013

قیام خونین

قطاری را مشاهده می‌کنیم که در سرزمین‌های پوشیده از برف می‌تازد. واگن‌هایش بر اثر سرعت زیاد، رقص باد را همراه خود می‌کنند و با سرعتی غیر‌قابل مهار به سوی هدفی ناشناخته می‌رود. داستان از چه قرار است؟ این بار دیگر ما در ایستگاه‌های قطار منتظر نخواهیم بود، ما در خود قطار هستیم و مسیر داستان را با مفهومی اعجاب انگیز طی می‌کنیم. “برف‌شکن” ساخته‌ی بونگ جون هو (از به‌نام ترین و بهترین کارگردانان قاره آسیا و جهان) قطار خود ساخته ی او است و اکنون سوار بر قطار خروشان‌اش، روایتی از یک جامعه را قدم به قدم پیش می‌رویم. بونگ جون هو نیز از رسته کارگردانان آسیایی می‌باشد که اسم و رسمش در کل جهان پیچیده است. کارگردانی که به تازگی فیلم جدیدش به اسم “اَنگل” (Parasite) غوغایی در جشنواره کن به پا کرده است و جایزه نخل طلایی این جشنواره را به خود اختصاص داده است، آیا فیلم “برف‌شکن” نیز موفقیتی دیگر برای او، قبل از “انگل” به حساب می‌آمد؟ فیلمی با بهره‌مندی از بازیگران هالیوود و الگو گیری از اِلمان‌های فیلم‌های استدیوی بزرگ فیلمسازی آمریکا. با توجه به نمرات و نظر منتقدان و مردم، فیلم توانسته است به موفقیت نسبی خود دست پیدا کند ولی آیا مستحق این توجه و نمره است؟ با نقد و بررسی فیلم Snow piercer 2013 همراه زوپیکس باشید.

برای دانلود این فیلم اینجا کلیک کنید.

این مقاله داستان فیلم را لو میدهد!
خلاصه داستان:

برای جلوگیری از گرمایش بیش از اندازه زمین تمام  کشور ها با هم متحد میشوند و ماده ای را به نام cw7  با موشک به جو میفرستند. این ماده در طول چند سال باعث می شود که دیگر زمین از حالت طبیعی خود خارج شده و عصر یخبندان نوینی برای بشریت آغاز شود. در این بین تنها بازماندگان بشریت در یک قطار سریع السعیر در حال حرکت هستند. قطاری که بسیار شبیه زندگی ماست……

وقتی سینمای کره، هالیوود را به مبارزه تن به تن دعوت میکند….

برف شکن به کارگردانی ونویسندگی بونگ جو هو، فیلم سازی که سال 2019 بیشتر اسکار ها را با انگل درو کرد،است. بونگ جو هو امید سینمای کره جنوبی برای قد علم کردن مقابل فیلمسازان بزرگی چون اسکورسیزی و نولان می باشد. بونگ فیلم های شاخص دیگری مانند اوکجا و مادرو فیلم تحسین شده ی خاطرات قتل را در کارنامه هنری خود دارد. برف شکن یا شکافنده برف ها از روی یک رمان گرافیتی فرانسوی به همین نام ساخته شده است. این فیلم داستان ولفرت و قطاری که نقش زندگی انسان ها را دارد را روایت میکند. 17سال از یخبندان سراسری گذشته است وتنها قطار ولفرت است که در آن زندگی جریان دارد. این قطار درست مانند زندگی معمولی ما طبقه بندی دارد.هرچه به لکوموتیو نزدیک تر بشویم ،ارزش انسان ها بالا می رود.

در انتهای قطار که داستان از انجا شروع می شود، وضعیت بسیار بدی حاکم است. آنها به شدت توسط ماموران ولفورت کنترل می شوند تا شورش نکنند و آسیبی به مسافران نزنند. در انتهای قطار تم تصویر بسیار تیره است و نور پردازی ها با لامپ های قطار صورت گرفته است. در این بخش هیچ پنجره ای ای وجود ندارد و تنها نور قطار به چشم می خورد.تمامی افراد این بخش کثیف و لباس هایی پاره و تیره دارند.

آنها از قالب های پروتئینی تغذیه می کنند که از میکس حشرات به وجود می آید. در این بین پیرمردی به نام ویلیام که یک دست و یک پا دارد، مانند رهبر معنوی این بخش عمل می کند. در سکانسی دختری با لباس های رنگارنگ ولی چهره ای مغرور به بخش انتهایی می آید تا کودکان را اندازه بگیرد و اگر مورد پسند بود با خود به بخش جلوی قطار ببرد. در این بین پس از مشاجره ای بین پدر یک کودک و سربازان وی کفش خود را به سر دختر می زند. در سکانس بعدی تیلدا سوینتن با چهره ای حال به هم زن وارد بخش شده و شروع به تنبیه و قطع دستاو می کند.در این بین که انجنماد و درنهایت یخ زدن دست وی 7 دقیقه طول می کشد، سخنانی می زند که نیاز به تفکر دارد.

او مسافران بخش عقب را به کفشی که مرد پرتاپ کرده بود تشبیه می کند و کاملا قابل فهم است که این طبقه از افراد ، از نظر بخش های بالاتر باید زیر پا له شوند و صدایشان هم در نیاید. او ولفورت را تا حد ناجی بشریت بالا می برد و به آنها گوشزد میکند که شما مانند انگل به ما چسبیده اید زیرا شما هیچ پولی برای سوار شدن پرداخت نکرده اید. پس از همین هم ممنون باشید!!!!

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

کورتیس تنها امید این بخش برای زندگی بهتر است. کورتیس مردی درونگرا، قوی و شجاع است که همدم اصلی پیر این بخش است. همه می دانند که کنترل بخش انتهایی بعد از ویلیام به او میرسد. بعد از قطع دست مرد نگون بخت ویلیام به نشانه اعتراض بلند می شود سربازی جلوی او را می گیرد و با اسلحله او را نشانه می رود .

وزیر مالسون خطاب به سرباز میگوید:

اون اسلحه به درد نخور رو بگیر پایین

همین جمله آغاز قیام آنها میشود. آنها در بخش جلو جاسوسی دارند که در قالب های پروتئین در حد یک کلمه وضعیت چند دقیقه بعد فیلم را به خوبی بازگو می کند. چند دقیقه بعد یکی از اکشن های تمام عیار سینمای آسیا و جهان شروع می شود. اول از همه خود کورتیس به سمت سرباز می رود و اسلحه را روی پیشانی خود می گیرد. این حرکت بسیار مفهمومی است.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

او اول خودش جلو میرود یعنی رهبر است نه مدیر او اسلحه را روی پیشانی خود می گزارد یعنی مرگ یا زندگی آزادانه او رهبری از دل جامعه است و بسیار نزد همگان امین هست. اگر اینجور نبود یکی دیگر را جلو میفرستاد او با تمام شجاعت این کار را می کند زیرا  برای گروه خودش ارزش  قائل هست  و می خواهد آغازکننده‌ی این جنبش خودش باشد او رهبری به تمام معنا است که همین چند ثانیه تمام ابعاد شخصیتی او را فاش می کند.

او جلوی لوله می نشید و تمام این جریان را کنترل می کند او خودش به تنهایی 10 سرباز را می کشد تا راه برای لوله(عقیده شان) باز شود. یک زن سیاهپوست هم آنها را همراهی میکند . کودک این زن هم ربوده شده است و نشان دهنده ی این است که در طبقه ی فقیر دیگر هیچ لطافت زنانه ای باقی نماده است و همه به یک سرباز معترض تبدیل شده اند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

آنها برای ادامه مسیر خود به منهدس طراحی امنیتی این قطار(با بازی سونگ هو)نیاز دارند او در زندان که مانند سرد خانه است به سر می برد او به کرونول(ماده ای مخدر)اعتیاد دارد و قبول می کند که در ازای باز کردن هر در، یک تکه کرونل بگیرد. او دخنری 17 ساله هم دارد که تا به حال بیرون قطار را ندیده است. او شرط خود را برای ادامه مسیر همراهی وی اعلام می کند. او در جوراب خود دو نخ سیگار وکبریت دارد. این طعنه ای زیبا به متعلقات انسان است. زیرا چندین سال است که دیگر در قطار (شاید بخش آنها) سیگاری وجود نداشته است. او نیم سیگاری را پرت می کند و مردم به سوی آن هجوم می برند تا یک پک از آن بزنند. این نشان دهنده این است که اگر لذتی زیر دندان انسان رفت، تنها خود می تواند آن را ترک کند نه ناموجودی آن. زیرا هنگامی که سیگار را بعد از چند سال دیدند،نتوانستند جلوی خود را بگیرند ولی اگر یک سال کسی سیگار را ترک کند احتمال کمی دارد که به سمت آن برگردد.

کبریت را بچه ای می دزدد همین کبریت در نیم ساعت آینده فیلم غوغا خواهد کرد. در این بین نکته ای بسیار عمیق وجود دارد. وآن این است که مردم مظلوم جهان برای ادامه راه خود ناچار به کمک افراد شرق آسیا (این جا کره ) دارند. سونگ که نماد ملیت کره ای دارد و همچنان دختر بچه که همیشه نماد سرزمین است در بند هستند. مردم جهان باید این بند ها را باز کنند تا آنها به کمک هم، ظلم را ازبین ببرند. مردم جهان تنها ملیت شرق را می خواهند ولی ملیت و صنعت شرق خود را در قید سرزمین و تعلقات خود می داند. این دختر بچه عجیب و غریب است وی پشت در ها را میبیند و یک جوری قدرت ماورائی دارد. او نیز به کرونول اعتیاد دارد ولی شخصیت بسیار مبهمی پشت آن نهفته است. او که نماد سرزمین شرق است، یاور ماورائی مردم می شود .

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

در واگن بعدی خوابگاه سربازان است که تماما تخلیه شده است. این نشان از اجبار در حفاظت از آرمان های واگن های جلوتر است. اما طبقه پایین که نماد رهبری آن کورتیس است اول خود به پیشواز خطر و مرگ می رود.در این واگن آنها بعد از 17 سال نور خورشید را می بینند. بعد با روش تهیه پروتئین ها آشنا می شوند و کنایه ای بس تلخ دارد که از موجودات موزی و به درد نخور تغذیه میکرده اند.

آنها می خواهند با کنترل منبع آب ،ولفورت را به پای میز معامله بکشند و از آن به عنوان اهرم فشار در مذاکره استفاده کنند. در واگن بعدی ناگهان سطح سنی فیلم 10 سال بالا تر می رود. صحنه ای که در ابتدای آن  دوباره رهبری تمام معنای کورتیس را به رخ میکشد. او جلو تر از همه می ایستند در حالی که هیچ وسیله ی دفاعی به جز شجاعت خود ندارد.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

سربازان ولفورت یک ماهی را می آورند و با چاقو ها و تبر های خود پاره پاره میکنند. جالب است به دلیل موقعیت جزیره ماننده کره جنوبی از غذا های بسیار رایج در کره، ماهی است. این نمادی است برای متوقف کردن شرق به ویژه کره در مقابل مبارزه و آزادی خواهی. همین هنگام تصویری بسته از کورتیس در حال قتل بی رحمانه نشان می دهد. این هم یکی از ابعاد شخصیت اوست.شخصیتی که آزادی خواه است ولی بی رحم نبوده و شرایط او را بسیار سنگدل کرده است.کورتیس در این شبه اسلوموشن فیلم به ما نشان می دهد که از قتل خسته است ولی مجبور است برای رسیدن به هدفش،پا روی دل رحمی خود بگذارد.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

چند لحظه بعد یکی از تلخ ترین لحظات کمدی سینما شکل می گیرد. وقتی سربازان ولفورت دست از نبرد می کشند و شمارش معکوس می کنند. بله 17سال در قطار به پایان رسید و وارد سال 18 ام شدند. دوست صمیمی کورتیس هم با خنده میگوید از پیر شدن متنفر است و سربازی را درحال مرگ نشان می دهد که باز هم از عید خوشحال است.

این یک دقیقه فیلم خودش یک کتاب مطلب دارد. وقتی فرمانده فریاد می زند که همه روی زمین بخوابید و همگی بدون تفکر روی زمین می خوابند نشان از این دارد که ظالم و مظلوم، دشمن و دوست و همه ی انسانها در یک دنیا گرفتار شده اند و نباید برای اختلافاتی که خود به وجود آورده اند، دنیای خود را خراب کنند. این سکانس نشان می دهد همه ی انسانها میل به زندگی دارند و شرایط آنها را مقابل هم قرار داده است ودر شرایط بحرانی باز با هم متحد خواهند شد.

قطار وارد تونل می شود و سربازان با ناجوانمردی، به وسیله ی دوربین های دید در شب یاران کورتیس را به قتل می رسانند. مفهومی پشت این اتفاق پنهان است. تاریکی نماد جهل است. سربازان به وسیله تاریکی(جهل) می توانند از مظلومان تلفات بگیرند در حالی که خود با واقعیت (دوربین دید در شب) هدف خود را پیش می برند.

اما نهایت شجاعت و هوش کورتیس اینجا نمایان می شود. اون در آن هنگام ترس و تاریکی به یاد کبریت مرد کره ای می افتند. نور کبیرت نشان از تغییر اندیشه ظالمان برای مقابله با ظلم طبقه حاکم است در حالی که هنوز خط خود را در باطن خود حفظ کرده است. شعله از دور ترین نقطه قطار می آید. یعنی دقیقا از تفکر مظلوم ترین انسان ها. کبریت مانند مشعل المپیک دست به دست می شود و به مرکز نبرد می رسد. اینجا ضد حمله بسیار زیبای کورتیس هم از نظامی و هم از نظر ایدئولوژی شکل می گیرد.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

وزیر ولتفورد حتی برای جان افسر خود ارزشی قائل نیست. او به راحتی افسر را فدای اهداف خود می کند. کورتیس در دوراهی سرنوشت سازی گیر میکند. از طرفی دوست صمیمی خود را نجات دهد یا با گروگان گرفتن وزیر این نبرد خونین را پاپان دهد. اما کورتیس باز از مخاطب دلبری میکند و جان مردم ظلم کشیده را بر جان دوستش مقدم می شمارد.

وزیر در هنگام بازجویی باز هم از ویلفورت دفاع میکند. ویلفورت طوری برای آنها شخصیت گرفته است که انگار منجی بی بدیل جهانی است. وزیر زیر پرسش های کورتیس و دوستانش به آنها می گوید که آب از جلوی قطار می آید. حال کورتیس که فکر میکرد کارش را به پایان رسانده است،متوجه می شود که باید تا لکوموتیو برود در حالی که بیشتر یاران خود را از دست داده است. ولی وزیر بسیار راحت بعد از تهدید به مرگ ، ولفورت را می فروشد و کورتیس را عاملی برای انجام نیت قلبی دروغین خود (کشتن ولفورت) حساب می کند.

ویلیام در سکانس بعدی کورتیس را از ادامه مسیر منع می کند. به نظر او تا همین جا هم موفق شده اند. اما کورتیس بسیار آرمان گرا تر است و محافظ کاری در وجود او نیست. ویلیام و کورتیس تاکید زیادی روی داشتن دو دست دارند. نکته ای که در آخر فیلم یکی از گلوله های پایانی کار خواهد بود. ویلیام تاکید زیادی روی حرف نزدن ویلفورت با کورتیس دارد.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

ویلیام اشاره ای به مگ دارد که دری را برای سریال در حال پخش شکافنده برف ها باز می کند که روایت 4 / 5 قبل از این قیام را روایت می کند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

با افرادی که در عکس بالا هستند همراه می شویم و دوباره فیلم حالت درام می گیرید. واگن هایی به تصویر در می آید که بسیار امید بخش، پر رنگ و زنده اند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

این تصاویر را با 10 دقیقه ابتدایی فیلم مقایسه کنید و اختلاف طبقاتی را به خوبی متوجه شوید.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

همچنان اکوسیستمی بسته از آبزیان برای سرو سوشی، غذایی برای افراد جلوی قطار.

در بخش مدرسه قطار جملاتی جالب از کودکان شنیده میشود که شست و شوی مغزی کودکان توسط ویلفورت را به نمایش می گزارد:

من شنیده بودم افراد بخش اتهایی سگ هایی بودن که مدفوع خودشون رو می خوردن!!!

معلم مدرسه مطلب خیلی مهمی را بیان می کند و گوشزد می کند که حتما در امتحان خواهد آمد. آن، شورش هفت نفر است.13 سال قبل از اتفاقات فیلم،7نفر سعی در فرار از قطار داشتند که در اثر سرما یخ زده و در جای خود ماندند. این اشاره ی زیبایی به سیستم آموزشی دارد که کودکان را می ترساند تا از سیستم (قطار) خارج نشوند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

اما باز هم ولفورت خوی وحشیگری خود را نشان می دهد و معلم مدرسه که از خود ولفورت حامله است اقدام به تیر اندازی می کند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

افراد باقی مانده در ته قطار همگی کشته می شوند و کورتیس می ماند و یکی از بهترین جنگجو های فیلم. کورتیس اخرین گلوله را بر پیکر رحم خود می زند و وزیر را می کشد. دوباره افرادی پول دار را می بینم که بسیار بی تفاوت از وضعیت دیگران به زندگی خود مشغول اند.

در واگن سونا درگیری زیبایی بین  کورتیس، مرد جنگجو و افسر ولفورت در می گیرد که لحظه به لحظه آن شگفت انگیز است در اینجا مرد ،جان خود را فدای کورتیس می کند و کورتیس دیگر هیچ یار مبارزی ندارد. تنها افراد باقی مانده(کورتیس ،مرد کره ای و دخترش) به پشت در لکوموتیو می رسند ولی مرد کره ای می خواهد از قطار خارج شود نه اینکه ویلفورت را مجازات کند.

کورتیس راز خود را برای او بازگو میکند:

صد نفر بودیم توی یه محفظه بی آب و غذا بعد از یک ماه ضعیف تر ها رو خوردیم… می دونی چی ناراحتم میکنه؟

این که می دونم گوشت بچه خوشمزه تره

.

یه زن با بچه اش قایم شده بود

چند نفر اومدن زنه رو کشتن

بچه رو بردن

یه پیرمردی اومد چاقو رو گرفت

پای خودش رو برید

گفت اگر خیلی گرسنه هستید این رو

بخورید

اون پیرمرد ویلیام بود و اون بچه ادگارد

اما کسی که اون زن رو کشت من بودم….

بعد هر چن وقت یه بار یکی دستش رو یا پاش رو میبرد

میداد بقیه بخورن

من هم میخواستم ببرم ولی نتونستم …..

مهندس کره ای می خواهد از قطار بیرون رود .او متوجه شده است که سرمای زمین فروکش کرده است و می خواهد از این سیستم خارج شود.

کورتیس به داخل لکوموتیو می رود و هم صحبت می شود.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

کم کم فیلم سلاح های آخر خود را رو می کند. کورتیس می فهمد که تمام این 17 سال ویلیام با ولفورت ارتباط مستقیم داشته است. شب ها با هم تلفنی صحبت می کردند و نقشه برای شورش می ریختند. ولفورت هدف خود را تنظیم جمعیت قطار(سیستم) معرفی میکند واو نیز ناچار به بیان ذکاوت کورتیس می شود.

طبق نقشه آنها در تونل کورتیس باید تسلیم می شد اما با آن ضد حمله رویایی خود معادلات را بر هم زد. حتی ولفورت به دوست خود رحم نکرد و کشته شدن او را جبران تلفات از پیش تعیین شده ی این شورش می داند. ویلیام که می داند کورتیس به جلوی قطار می رسد، از او می خواهد که در همان لحظه اول، ولفورت را بکشد.

ما باید در دل مردم ترس و وحشت بندازیم تا بتونیم  این قطار رو(سیستم) نگه داریم. کورتیس توسط ولفورت به ریاست قطار منصوب می شود. کورتیس در حال تسلیم شدن است در حالی که مهندس کره ای،در حال کشت و کشتار است تا بتواند با کمک دخترش، درب قطار را باز کند و از این سیستم رهایی یابد. حتی دختر معصوم(سرزمین شرق) با وضعیت به روزرسانی می شود و شروع به قتل و کشتار می کند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

کورتیس دیگر تسلیم سرنوشت شده است تا دختر روشن ضمیر،حقیقتی تلخ را به او نشان می دهد و عینک جدیدی که در این چند دقیقه توسط ولفورت مقابل چشمان او نهاده شده است را بر می دارد. کودکانی که در اول فیلم ربوده شده بودند در حالتی تسخیر شده،در حال کارگری اند.

کورتیس دست خود را لای چرخ دنده ها می کند وکودک سیاه پوست را نجات می دهد،اما کودک سفید داخل موتور می رود و خود را فدای موتور میکند. پسر بور نماد آینده ی غرب به ویژه آمریکاست.با این که فیلم سال2013 ساخته شده است،نشان می دهد که آینده ی آمریکا فدای این ایدئولوژی پس زده شده می شود ولی پسر سیاه پوست(نماد آینده سیاه پوستان) نجات پیدا می کند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

آینده سیاه پوستان توسط سرزمین شرق در آغوش گرفته می شود،کرونول ها روی در منفجر می شود و رهبری و صنعت مانند سپر از آن دو محافظت می کنند اما خود کشته می شوند.

از آن سیستم جهانی تنها دختر کره ای ، و پسرسیاه پوست زنده می مانند تا با هم ادامه بخش جهان شوند.

Snow piercer 2013
Snow piercer 2013

جمع بندی:

کره یکی از یهترین فیلم ها در رابطه با سیستم جهانی و زندگی نوین انسان ها را به نمایش گزاشته است. اگر به دنبال دیدن فیلمی اعجاب انگیز در روایت و الگوبرداری از بزرگان این سبک هستید و محتوایی به شکل درامی سمبلیک را در قابی از ماجراجویی و محوریت بقا می‌پسندید، با ندیدن “برف شکن”،  ظلم زیادی به خود می‌کنید. در غیر این صورت نیز حتی با هر علاقه و سلیقه‌ای، “برف شکن” را از دست ندهید که در این وضعیت کلیشه سازی مکرر سینما، اثری عالی به حساب می‌آید.

برای دانلود این فیلم اینجا کلیک کنید.

می توانید در همین ژانر از فیلم های شجاع دل، انگل، ک مثل کین خواهی و… لذت ببرید.

با تشکر از پویا نجفی عزیز بابت نقد و بررسی و نگارش این مقاله

Copyright: Zoopix.ir

منبع
zoopix.ir
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا