دانش و پژوهشمقالات

ساخت بطری‌های پلاستیکی سازگار به طبیعت

در کمتر از یک سال تجزیه می‌شوند

ساخت بطری‌های پلاستیکی سازگار به طبیعت : انتشار ویروس کرونا و قرنطینه شدن اکثر شهروندان در خانه‌ها به ما ثابت کرد که شیوه زندگی بشری تأثیرات منفی بسیاری بر روی محیط زیست دارد، زیرا در روزهای قرنطینه شاهد کاهش چشم‌گیر آلودگی هوا در شهرهای بزرگ بودیم، اما مشکل زباله‌های پلاستیکی با قرنطینه حل نمی‌شود. حال به تازگی محققین موفق به تولید بطری‌های پلاستیکی شده‌اند که در مدت زمان کمتر از یک سال تجزیه می‌شود.

روزهای قرنطینه به ما ثابت کرد که سبک زندگی بشری مشکلات بسیاری را برای محیط زیست به وجود آورده است. در روزهای قرنطینه شاهد کاهش آلودگی هوا در شهر‌های بزرگ و کاهش روند گرمایش جهانی بودیم، اما همچنان با یک مشکل محیط زیستی جدی به نام زباله‌های پلاستیکی مواجه هستیم که در سبک زندگی بشری روند رشد آن توقف ناپذیر است.

ساخت بطری‌های پلاستیکی سازگار به طبیعت
ساخت بطری‌های پلاستیکی سازگار به طبیعت

زباله‌های پلاستیکی تولید شده توسط انسان‌ها در بخش‌های مختلف اکوسیستم طبیعی از جمله اقیانوس‌ها مشاهده می‌شود و روند زندگی جانداران را با مشکلات جدی مواجه کرده است. در این بین شرکت بیوشیمی هلندی Avantium موفق به تولید پلاستیک گیاهی شده است که در مدت زمان کمتر از یک سال به صورت طبیعی تجزیه می‌شود.

این ماده پلاستیکی سازگار با طبیعت از محصولات زراعی تهیه می‌شود و شرکت تولید کننده آن امیدوار است که با تولید عمده آن از روند تولید پسماند‌های پلاستیکی در محیط زیست جلوگیری کند. این پروژه بلند پروازانه توجه شرکت‌های بزرگی مانند کوکا کولا، کارلزبرگ و دانون را به خود جلب کرده است و آن‌ها قصد دارند تا در آینده نزدیک از فناوری شرکت هلندی Avantium در بسته بندی محصولات خود استفاده کنند.

بخش اصلی پلاستیک‌های موجود در بازار با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شوند و به همین دلیل تجزیه پذیر نیستند. از طرفی منابع سوخت‌های فسیلی محدود است و در آینده نزدیک برای تولید پلاستیک با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد. طبق ادعای شرکت هلندی Avantium، پلاستیک گیاهی این شرکت در مدت زمان کمتر از یک سال تجزیه می‌شود و به راحتی قابل بازیافت است.

بدون شک مدت زمان کوتاه تجزیه پلاستیک‌های گیاهی شرکت Avantium خبر خوبی برای محیط زیست ما به شمار می‌رود، اما این موضوع مانع از تولید زباله‌های پلاستیکی و تلنبار شدن آن‌ها در طبیعت نمی‌شود. البته پلاستیک‌های گیاهی فناوری جدیدی نیستند و پیش از این شاهد ساخت لیوان و بطری‌های پلاستیکی با استفاده از ذرت اصلاح ژنتیکی شده بودیم و هم اکنون در بازار موجود هستند.

Copyright: Zoopix.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا