فیلم و سینمامقالات

هیث لجر یا واکین فینیکس؛ بهترین جوکر تاریخ کیست؟

هیث لجر یا واکین فینیکس؛ بهترین جوکر تاریخ کیست؟

با اکران فیلم «جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس، رقیبی جدید وارد نبرد برای تبدیل‌شدن به بهترین جوکر تاریخ شده است: واکین فینیکس. او همانند همیشه کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهد و اجرایی هیجان‌انگیز دارد. این ویژگی در اکثر آثارش مشهود است؛ اما آیا او می‌تواند هیث لجر مرحوم را شکست دهد؟ بهترین جوکر تاریخ کیست؟ برای یافتن پاسخ، با zoopix همراه باشید.

نبرد میان این دو بازیگر خارق‌العاده آغاز شده است!


از زمان اعلام ساخت فیلمی با محوریت شخصیت جوکر، هواداران این دو بازیگر مقابل یکدیگر قرارگرفته‌اند؛ عده زیادی بر سر این موضوع که آیا فینیکس می‌تواند مخاطبان را شوکه و هراسان کند یا خیر، با یکدیگر شرط‌بندی کرده‌اند. در فیلم «جوکر»، آرتور فلک یک کمدین ناموفق است که به قاتلی دیوانه تبدیل می‌شود. هیث لجر در فیلم «شوالیه تاریکی» اثر کریستوفر نولان، به خوبی توانست از پس نقش جوکر برآید اما آیا واکین فینیکس می‌تواند به خوبی او عمل کند؟

بحث و گفتگو درباره بازی فینیکس و لجر در این نقش و اینکه کدام‌یک از آن‌ها شایسته لقب «بهترین جوکر تاریخ» خواهد بود، ماه ها قبل آغاز شده است. با اکران فیلم «جوکر»، مردم سرتاسر جهان توانستند واکین فینیکس را با آرایش دلقک و لباس پاره تماشا کنند؛ این مبارزه، دیگر جنبه تئوری ندارد. اکنون می‌توانیم آنها را به‌طور کامل بررسی کنیم.
حالا که «جوکر» در سینماها اکران شده است، چه کسی بهترین دلقک خلاف‌کار جهان است: واکین فینیکس یا هیث لجر؟

برخی می‌گویند واکین فینیکس توانسته تاج هیث لجر را از او برباید

افراد زیادی تحت تاثیر بازی فوق‌العاده فینیکس در نقش جوکر قرارگرفته‌اند؛ این تاثیرگذاری به حدی بوده که آنها پذیرفته‌اند که جانشین بهتری برای لجر مرحوم پیدا شده است. برخی حتی فکر می‌کنند که فینیکس، بهترین جوکر تاریخ را به تصویر کشیده و ما را از نزدیک‌ترین فاصله ممکن با این دلقک ناموفق روبرو کرده است.

بهترین جوکر تاریخ کیست؟

یکی از کاربران توییتر به نام عبدالحکیم آیمان نوشته است:
«با تمام احترام به جوکر های قبلی و هیث لجر بزرگ، واکین فینیکس بهترین جوکر تاریخ است. او هر چه که جوکر نیاز داشت را به همراه دارد. بالاخره ما یک بازیگر مناسب برای ایفای نقش جوکر با شمایلی جدید و ناآشنا پیدا کردیم. اگر لجر عالی باشد، فینیکس فوق عالی است.»

کاربر دیگری با عنوان لردنابی توییت کرده است:
«هیچ‌وقت تصور نمی‌کردم که روزی به این نقطه برسم، اما واکین فینیکس شخصیت جوکر را بهتر از هیث لجر به تصویر کشیده است.»

یکی دیگر از هواداران نوشته است:
«من فکر می‌کردم مدت زیادی طول بکشد تا کسی بتواند کاراکتر بهتری در مقایسه با جوکر هیث لجر ارائه دهد. اما این مدت، فقط ۱۱ سال طول کشید و قطعا واکین فینیکس مستحق دریافت جایزه اسکار، گلدن گلوب، مدال طلا المپیک، جایزه نوبل، توپ طلا، مقام شوالیه، جام لیگ قهرمانان و مدال تلاش برای آزادی است.»

کاربر دیگری به نام جس لیستر نوشته است:
«جوکر، شگفت‌انگیز و یک شاهکار کامل بود. واکین فینیکس بهتر از هیث لجر بازی کرده است. او قطعاً سزاوار تمام جوایزی است که مطمئناً در انتظارش هستند.»

در سایت KoiMoi.com، یک نویسنده با هدف خاتمه دادن به بحث این که «بهترین جوکر تاریخ کیست؟» نوشته است: «فینیکس، برنده نبرد خواهد بود.»
«تصویر آرتور فلک، برای یک عمر به یادتان خواهد ماند. این تصویر چنان قدرتمند است که پس از تماشای فیلم، مجذوب دنیای نابودشده وی شدم و حس می‌کردم به یک خواب عمیق نیاز دارم. بازی فینیکس باعث می‌شود شما برای اینکه جزئی از این جامعه هستید تاسف بخورید و اینجا بود که گفتم جوکر واکین فینیکس شخصیت جالب‌تری نسبت به جوکر هیث لجر دارد.»

برخی دیگر فکر می‌کنند که هیث لجر هنوز هم جوکر بهتری ارائه داده است

در کنار عاشقان فینیکس، همیشه کسانی هستند که از او متنفرند؛ افرادی که به‌قدر کافی تحت تاثیر بازی او قرار نگرفته‌اند به همین دلیل برتری وی بر لجر را قبول ندارند.
مجله پلیگان در رتبه‌بندی کلی جوکرها، لجر را چند پله بالاتر از فینیکس قرار داده است. البته لجر در این رتبه‌بندی نفر دوم است و جایگاه اول به مارک همیل، صداپیشه دلقک خلافکار انیمیشن «بتمن: مجموعه انیمیشنی» اختصاص یافته است. فینیکس نیز در جایگاه پنجم پیش از جرد لتو در نقش جوکر فیلم «جوخه انتحار» قرار گرفته است.

بهترین جوکر تاریخ کیست؟

سوزانا پولو نویسنده این مجله می‌گوید:
«در فیلم «جوکر»، ما همیشه با آرتور فلک همراه هستیم و نمی‌توانیم لحظه‌ای از او دور شویم. حتی زمانی که ناامیدانه تمنّا می کنید تا آرتور فلک را از یاد ببرید، این کار غیر ممکن است. فینیکس تلو تلو می خورد، دهن کجی می کند، از این سو به آن سو حرکت می کند، و به ناگهان خنده ای غیرارادی و وحشتناک ارائه می دهد. حتی زمانی که در حال گریه است، ما این خنده را می بینیم. این حرکات، تماماً در راستای شخصیتی انجام می‌شوند که مشخصاً ارتباطی با جوکر ندارند.»

در مقایسه، پاتریک ویلمز نویسنده دیگر مجله پلیگان نوشته است که:
«بازی لجر به‌قدری خوب بود که شما حاضرید تمامی کارهای بدش را ببخشید و از او الهام بگیرید.»

دیوید بتانکورت از روزنامه واشنگتن‌پست، نیز یک رتبه‌بندی برای شخصیت جوکر ارائه داده است؛ در این لیست هیث لجر یک رتبه بالاتر از فینیکس قرار دارد. اگرچه او هر دو بازیگر را تحسین می‌کند، اما از بازی لجر بیشتر صحبت کرده و او را بهتر از فینیکس دانسته است: «جوکر فینیکس هیچ‌گاه ترسناک‌تر از جوکر لجر به تصویر کشیده نشد.» همین موضوع، در روزنامه یو اس ای تودی نیز اتفاق افتاد. بریان تروت نویسنده این روزنامه اگرچه فینیکس را موردتقدیر قرار می‌دهد اما اذعان می‌کند که هیث لجر در نقش جوکر حس بهتری القا کرده است.

در یادداشتی متفاوت، جسی هاسنگر از نشریه ویک نوشته است که نسخه فینیکس از جوکر نه‌تنها شکوه بازی لجر را نداشته، بلکه قدرت او نیز نسبت به‌تمامی جوکرهای قبلی کمتر بوده است:
«اگرچه واکین فینیکس یک بازیگر بااستعداد است اما جوکر جدید تاد فیلیپس، بیش‌ازحد روی شخصیت آرتور فلک متمرکز شده است و در اکثر اوقات، ما با استعداد فوق‌العاده بازیگری فینیکس فریفته می‌شویم. حسی که فیلم به شما ارائه می‌دهد، در عوض یک احساس ناب واقعی، ترکیبی از احساسات تاثیرگذار است. فینیکس به خوبی توانسته این مجموعه احساس را نمایش دهد اما او مدیون درک مردم از جوکرهای قبلی است. این فیلم، به‌شدت قصد دارد جوکر حسی واقعی و شفاف ارائه دهد و فینیکس تمام تلاش خود را کرده است. اما درنهایت، این موضوع به نقطه‌ضعف فیلم تبدیل می‌شود: تبدیل‌شدن یک شخصیت با پرستیژ به یک نقش مبتذل.»

با وجود نسخه‌های بسیار متفاوت از جوکر، هیچ‌یک از آنها نمی‌توانند از نظر همه بهترین جوکر تاریخ باشد. برخی هنوز جوکر لجر را محبوب‌ترین کاراکتر می‌دانند و برخی دیگر، فینیکس را به‌عنوان بزرگترین بازیگر نقش جوکر در تمام تاریخ پذیرفته‌اند. بسیاری دیگر نیز جایگاهی ویژه برای سزار رومرو، جک نیکلسون، مارک همیل، جرد لتو و حتی زک گالیفیناکیس در قلب خود ایجاد کرده‌اند. با تمامی صحبت ها، واقعاً نمی‌توان «بهترین» جوکر تاریخ را انتخاب کرد؛ این انتخاب کاملاً وابسته به ذهنیت افراد است و همه‌ ما می‌توانیم خصوصیتی ویژه و منحصربه‌فرد در تمامی این بازیگران پیدا کنیم.

Copyright: Zoopix.ir , Looper

منبع
Looper
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا