فیلم و سینمامقالاتهنر

آیا انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» قسمت پایانی این مجموعه خواهد بود؟

آیا انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» قسمت پایانی این مجموعه خواهد بود؟

این مقاله، داستان انیمیشن داستان اسباب بازی «توی استوری ۴» را به‌طور کامل افشا می‌کند.

به نظر می‌رسید که قسمت سوم « داستان اسباب بازی »، پایانی ایده آل برای شخصیت‌های اصلی یعنی وودی، باز و بقیه گروه باشد؛ اندی، کودکی که صاحب اسباب‌بازی‌ها بود، در قسمت سوم این مجموعه بزرگ شد و به دانشگاه رفت، اما اسباب‌بازی‌های موردعلاقه‌اش را با سخاوتمندی برای بانی باقی گذاشت که دوران پیش از مدرسه را سپری می‌کرد. خردسال بودن بانی، نشان‌دهنده این موضوع بود که این اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها برای سال‌ها فرصت دارند که توسط صاحب جدیدشان مورداستفاده قرار گیرند. جاش کولی، پس از انتخاب شدن به‌عنوان کارگردان انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» در مصاحبه‌ای اعتراف کرد که: «سوالی که در ذهن همگان بود، برای ما هم پیش آمد: «من فکر می‌کردم که داستان اسباب‌بازی به پایان رسیده است» … ما هم پایان انیمیشن «داستان اسباب‌بازی ۳» را دوست داریم و حس می‌کنیم که می‌توان آن را به‌عنوان پایان ماجرای وودی و اندی در نظر گرفت. اما وودی هنوز هم داستان‌هایی برای تعریف کردن دارد.»

پایان دادن به داستان وودی

در انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» می‌بینید که وودی در حال تلاش و تقلا برای قرارگیری در میان اسباب‌بازی‌های بانی است درحالی‌که جای خالی اندی را به‌شدت حس می‌کند و از دلتنگی برای او رنج می‌برد. وودی، دائماً در حال مقایسه بانی و اندی است و نمی‌تواند ذهنش را از انجام این کار منع کند؛ او خیلی زود به این نتیجه می‌رسد که اهمیت و جایگاهش نزد بانی، با میزان علاقه و توجهی که از اندی دریافت می‌کرد، قابل‌مقایسه نیست. وودی، اغلب اوقات در کمد اسباب‌بازی‌ها تنها گذاشته می‌شود درحالی‌که بانی با جسی، باز و بقیه دوستان او بازی می‌کند. اما خوشحالی بانی، هنوز هم مهم‌تر از هر چیز دیگری است؛ بنابراین وقتی اسباب‌بازی جدید موردعلاقه او، فورکی فرار می‌کند، وودی به این نتیجه می‌رسد که مسئولیت برگرداندن فورکی به خانه را بر عهده دارد و همچنین باید احساس «عضوی از خانواده بودن» را در او ایجاد کند.

وودی

اما در طول این مسیر، وودی با عشق گمشده‌اش بو پیپ مواجه می‌شود؛ کسی که چند سال قبل توسط مادر اندی به یک مغازه عتیقه‌فروشی فروخته شده بود. بو پیپ تصمیم گرفت به‌جای اینکه باقی عمر خود را با گردوخاک روی قفسه‌های عتیقه‌فروشی بگذراند، زندگی یک اسباب‌بازی گمشده و تمام مشکلات و مخاطرات آن را بپذیرد: مانند سفر کردن با یک کارناوال به نقاط مختلف جهان و دیدن گوشه گوشه آن.

در انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» متوجه می‌شویم که وودی این فرصت را داشته است که همراه با بو پیپ خانه اندی را ترک کند، اما تصمیم گرفته است که احساساتش نسبت به بو پیپ را کنار بگذارد؛ چراکه اندی هنوز به او نیاز داشته است. اما حالا که بانی نسبت به او احساس نیاز چندانی ندارد، وودی به این نتیجه رسیده است که حالا این شانس را دارد که آرزوی دیرینه‌اش را دنبال کند: همراه بودن با بو پیپ و گشتن و تماشای دنیا. بنابراین وقتی که وودی بر سر دوراهی انتخاب بین «بازگشتن نزد بانی و دوستانش» و «سوارشدن بر کشتی و شروع یک ماجراجویی به همراه بو پیپ» قرار می‌گیرد، سرانجام میل و اشتیاق قلبی و باطنی خودش را بر خواسته‌های مالکش مقدم می‌شمارد. وودی با جسی، باز، اسلینکی، رکس، فورکی و بقیه اسباب‌بازی‌های اندی وداعی از ته قلب را انجام می‌دهد و به همراه بو پیپ در افق غروب محو می‌شود.

آیا انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» پایانی بر این مجموعه داستانی خواهد بود؟

براساس گفته‌های تهیه‌کنندگان، حداقل در مورد وودی، این‌گونه خواهد بود؛ مارک نیلسن، تهیه‌کننده انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» گفت: «ما «داستان اسباب‌بازی ۳» را پایانی بر دوران وودی با اندی در نظر گرفتیم و قسمت چهارم را تکمیل‌کننده پازل داستان وودی و ماجراهای او با باز می‌دانیم.» جوناس ریورا، تهیه‌کننده دیگر این انیمیشن اضافه کرد: «حداقل در حال حاضر، تیم تولید به این نتیجه رسیده اند که قسمت چهارم «داستان اسباب‌بازی»، قسمت پایانی این مجموعه داستانی باشد.» او اضافه کرد: «به‌عنوان یک فیلمساز اگر بخواهم صادق باشم، ما از این که «توی استوری ۴» قسمت نهایی باشد و داستان به این صورت پایان یابد، احساس رضایت داریم.»

داستان اسباب‌بازی

تام هنکس، سوپراستاری که صداپیشگی کاراکتر وودی را بر عهده داشته، کاملاً متقاعد شده است که انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» آخرین حضور او به‌عنوان شخصیت وودی خواهد بود. او درباره این موضوع گفت: «وقتی که در حال ضبط خطوط آخر متن و صداگذاری بودیم، من باید با این واقعیت کنار می‌آمدم. انگار که پرسیده باشم «اوه، این خط آخر است؟» و همه عوامل تولید در جواب گفته باشند «بله، این پایان کار است.» ما به استودیو اصلی برگشته بودیم؛ جایی که اولین قسمت از «داستان اسباب‌بازی» آنجا و در پشت شیشه‌هایش صداگذاری شده بود. همان‌جایی که همه‌چیز از آن شروع شد، و حالا، همان‌جایی که همه‌چیز در آن به پایان می‌رسید.» تام هنکس در کنفرانس خبری انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» ضمن گفتن جملات بالا، یادآوری کرد: «لحظاتی قبل از ورود به استودیو، تیم (آلن) به من پیام داد که: «خودت را کنترل کن، قرار نیست که این موضوع را باور کنی.» هنوز در حالت شوک بودیم که فهمیدیم باید در محل استودیو حاضر شویم… معمولا در هنگام ضبط، یک پایه و یک میکروفون در اختیار شما قرار می‌گیرد و همه اینها درست جلوی رویتان قرار دارند. من از آنها خواهش کردم که اگر ممکن است میز را برگردانند، طوری که پشت من به سمت دیگران باشد؛ چون نمی‌خواستم هیچ رفتار ناخودآگاهی از جانب من باعث شود که بفهمند این قسمت از انیمیشن «داستان اسباب‌بازی »، آخرین قسمت آن خواهد بود. وقتی که آن لحظه گذشت، حس می‌کردم مانند کسی هستم که از آن‌طرف رودخانه، با افرادی که در روستایی قدیمی تنهایشان گذاشته‌ام، خداحافظی کرده‌ام و برایشان دست تکان می‌دهم. این لحظه ازلحاظ احساسی، بسیار عمیق بود.»

داستان اسباب‌بازی

آیا ممکن است که «داستان اسباب‌بازی» قسمت پنجمی هم داشته باشد؟

اگرچه تهیه‌کنندگان به این موضوع اشاره می‌کنند که پیش‌ازاین، قسمت‌های دوم و سوم انیمیشن «داستان اسباب‌بازی» را هم به‌عنوان پایان این مجموعه در نظر گرفته بوده‌اند، ریورا می‌گوید: «آینده‌ای ضمنی برای همه این فیلم‌ها وجود دارد و ما در شرکت پیکسار هرگز نمی‌گوییم «هرگز!» اما همان‌طور که فیلمنامه نویسان گفته‌اند، از اینکه انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» پایانی بر این مجموعه پرطرفدار باشد، راضی هستیم.»

همچنین، تیم آلن به IGN گفته است که سعی داشته تا یک پایان جایگزین برای انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» پیشنهاد دهد، اما تهیه‌کنندگان تصمیم نهایی خود را مبنی بر پایان داستان گرفته بوده‌اند. او گفت: «من این پایان را دوست نداشتم و به‌سرعت یک پیشنهاد جدید ارائه دادم تا از این وضعیت خارج شویم؛ آنها این پیشنهاد را دوست داشتند اما گفتند که تصمیم نداریم به پیشنهادت عمل کنیم.»

داستان اسباب‌بازی

بااین‌حال، در دقایقی که فیلم به قسمت معرفی دست‌اندرکاران انیمیشن و تیتراژ پایانی می‌رسد، ما تماشاگران این حس را داریم که حتی اگر این اسباب‌بازی‌ها را دنبال نکنیم، آنها به ماجراجویی‌هایشان ادامه خواهند داد؛ در حالی که باز و جسی نقش بیشتری را در رهبری اتاق بانی به عهده گرفته‌اند، فورکی یک همراه جدید پیدا کرده است، بو پیپ و وودی و داکی و بونی به اسباب‌بازی‌های جایزه‌ای کارناوال کمک می‌کنند تا خانه‌های جدید و دوست‌داشتنی پیدا کنند.

حتی اگر وعده انیمیشن جدیدی از سری فیلم‌های «داستان اسباب‌بازی» را نداشته باشیم، حداقل فورکی را به‌عنوان ستاره جدید کمپانی دیزنی در انیمیشنی با عنوان «فورکی یک سوال می‌پرسد» خواهیم دید؛ پروژه‌ای که شاید برخی از اسباب‌بازی های دیگر بانی هم در آن حضور داشته باشند.
شما درباره پایان احساسی انیمیشن «داستان اسباب بازی 4» چگونه فکری می‌کنید؟ آیا این پایان را برای وودی، باز و بقیه گروه مناسب می‌دانید یا هنوز دوست دارید «داستان اسباب‌بازی ۵» را ببینید؟

داستان اسباب‌بازی

Copyright: Zoopix.ir , IGN

منبع
FilimoshotIGN
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا