اخباراخبار تکنولوژی

جدیدترین تصویر GeForce RTX 3090

هیولای عظیم الجثه انویدیا

جدیدترین تصویر GeForce RTX 3090 که البته اولین تصویر این مدل درون یک رایانه شخصی استاندارد می‌باشد در فروم Chiphell منتشر شده است. در این جا ما شاهد هستیم که این کارت به زحمت درون یک کیس استاندارد جای گرفته و می‌تواند برای کاربرانی با کیس‌های کوچک‌تر کمی نگرانی به همراه داشته باشد.

زمانی که انویدیا از کارت گرافیک‌های GeForce RTX 30 رونمایی کرد، سه طراحی مختلف برای نمونه‌های مرجع Founders Edition را به نمایش گذاشت. کارت گرافیک GeForce RTX 3090 در واقع بزرگ‌ترین کارت حاضر در لاین آپ RTX 30 نیست بلکه بزرگ‌ترین نمونه Founders Edition در تمام ادوار است که تنها کارت سه اسلات Titan Z را جلوتر از خود می‌بیند اما باید در نظر داشت که Titan Z مدلی با دو چیپ گرافیکی بود.

جدیدترین تصویر GeForce RTX 3090

با نگاهی به تصویر به خوبی مشاهده می‌کنید که کارت گرافیک فضای کافی برای قرار گرفتن در کیس نداشته و انتهای آن با بخش میزبان هارد درایوها برخورد دارد. در همین راستا بخشی از فضای هیت سینک اشغال شده که می‌تواند تاثیر کمی در گردش هوا توسط فن‌ها نیز داشته باشد.

جدیدترین تصویر GeForce RTX 3090

البته که همه کیس‌ها از چنین طراحی بهره نمی‌برند و اکثر کیس‌های مدرن دیگر جایگاه درایوی در این بخش ندارند و یا به کاربران اجازه می‌دهند که این فضا را حذف یا تنظیم نمایند.

گرافیک‌های RTX 30 FE

اما همچنان با نگاهی به کارت درون این رایانه شخصی شما می‌توانید به خوبی فضای اشغال شده بزرگ را با ابعاد عظیم ۳۱.۳ سانتیمتری در ۱۳.۸ سانتیمتری مشاهده کنید. این کارت نیازمند یک کانکتور ۱۲ پین برای فعالیت است و شما به آداپتور ۱۲ پین برای اتصال دو کانکتور ۸ پین از منبع تغذیه به کارت، نیاز دارید. این هیولای سه اسلاتی همچنین وزن زیادی را به همراه دارد اما علی رغم نگرانی کاربران برای آسیب رسیدن به اسلات PCI Express، اکثر مادربردهای مدرن از محافظ فلزی حداقل برای اسلات PCIe اول بهره می‌برند که بسیار بعید است حتی کارتی به بزرگی RTX 3090 به آن آسیبی وارد سازد.

گرافیک سفارشی ROG STRIX RTX 3090
گرافیک سفارشی ROG STRIX RTX 3090

فارغ از جدیدترین تصویر GeForce RTX 3090 مدتی پیش ایسوس نشان داد که کارت گرافیک سفارشی ROG STRIX RTX 3090 در زمان نصب روی یک مادربرد ITX به چه شکل خواهد بود. در این جا به نظر می‌رسد که نقش‌ها جابجا شده و در واقع این مادربرد است که به کارت گرافیک متصل گشته. نمونه ROG STRIX بزرگ‌تر از نسخه Founders Edition است و ابعاد آن حتی بیش از ۳ اسلات را اشغال می‌کند. در هر صورت که RTX 3090 به گفته خود انویدیا ۵۰ درصد سریع‌تر از Titan RTX خواهد بود که با قیمت بالای ۱۴۹۹ دلاری یک هیولای دیوانه و قدرتمند را به تصویر می‌کشد.

گرافیک GeForce RTX 3090

NVIDIA GeForce RTX 3090 قرار است به عنوان سریع‌ترین کارت گرافیک حال حاضر فعالیت کند و مشخصا هیچ چیز (به احتمال زیاد) حتی نزدیک آن نیز نخواهد شد. این مدل به شکل شگفت انگیزی بسیار سریع‌تر از GeForce RTX 2080 Ti می‌باشد که براساس معماری Turing توسعه یافته بود، اما سریع بودن برای کارتی در این مقیاس کافی نیست. RTX 3090 با هسته‌های بیشتر، بیش از دو برابر حافظه بیشتر، بهره وری عملکرد بالاتر و همچنین هسته‌های نسل بعدی Ray Tracing و Tensor همراه شده تا به معنای واقعی یک کارت گرافیک نسل بعدی باشد.

گرافیک GeForce RTX 3090

در قلب کارت گرافیک ما چیپ GA102 را مشاهده خواهیم کرد. این پردازنده گرافیکی یکی از چندین مدل Ampere می‌باشد که در دسته گیمینگ عرضه خواهند شد. GA102 سریع‌ترین چیپ گیمینگیست که انویدیا تولید نموده. این گرافیک براساس فناوری ساخت ۸ نانومتری سامسونگ تولید می‌شود که به شکل سفارشی برای انویدیا طراحی شده و ۲۸ میلیارد ترانزیستور را در خود جای داده است. این مدل ابعادی ۶۲۸ میلیمتر مربعی دارد که آن را تبدیل به دومین چیپ گیمینگ تا به حال تولید شده بعد از Turing TU102 خواهد کرد.

هسته سایه زن جدید معماری Ampere تا ۲.۷ برابر سریع‌تر، هسته‌های Ray Tracing یا رهگیری پرتو تا ۱.۷ برابر و هسته‌های جدید Tensor نیز تا ۲.۷ برابر نسبت به نمونه‌های حاضر در نسل Turing سریع‌تر هستند. نسل دوم هسته‌های RT شتاب دهنده‌های اختصاصی سخت افزاری رهگیری پرتو هستند که قابلیت‌های منحصر بفردی را فراهم می‌کنند.

در مورد کارت گرافیک GeForce RTX 3090 انویدیا سنگ تمام گذاشته و ۸۲ واحد SM را در پرچمدار خود قرار داده تا شاهد ۱۰۴۹۶ هسته CUDA باشیم. به علاوه هسته‌های CUDA گرافیک ۳۰۹۰ همانطور که گفتیم با هسته‌های نسل جدید RT و Tensor و البته واحدهای تازه SM یا چند پردازنده‌های جریانی همراه شده‌ است.

در بحث حافظه ما شاهد هستیم که GeForce RTX 3090 قدم بسیار بزرگی برداشته، جایی که بیش از دو برابر میزان حافظه RTX 2080 Ti را شاهد هستیم. این پرچمدار به ۲۴ گیگابایت حافظه ویدیویی مجهز شده و پهنای باند عظیم ۱ ترابایت بر ثانیه را ارائه می‌دهد. نوع آن نیز GDDR6X است تا جدیدترین تکنولوژی‌ها در این میان را شاهد باشیم.

نام کارت گرافیکNVIDIA GeForce RTX 3070NVIDIA GeForce RTX 3080NVIDIA GeForce RTX 3090
پردازنده گرافیکیAmpere GA104-300Ampere GA102-200Ampere GA102-300
فناوری ساخت۸ نانومتری سامسونگ۸ نانومتری سامسونگ۸ نانومتری سامسونگ
ابعاد چیپ (die)۳۹۵.۲ میلیمتر مربع۶۲۸.۴ میلیمتر مربع۶۲۸.۴ میلیمتر مربع
تعداد ترانزیستور۱۷.۴ میلیارد۲۸ میلیارد۲۸ میلیارد
هسته CUDA۵۸۸۸۸۷۰۴۱۰۴۹۶
TMU / ROPنامشخص۲۷۲ / ۹۶نامشخص
Tensor / RT۱۸۴ / ۴۶۲۷۸ / ۶۸۳۲۸ / ۸۲
فرکانس پایه۱۵۰۰ مگاهرتز۱۴۴۰ مگاهرتز۱۴۰۰ مگاهرتز
فرکانس بوست۱۷۳۰ مگاهرتز۱۷۱۰ مگاهرتز۱۷۰۰ مگاهرتز
محاسبات FP32۲۰ ترافلاپ۳۰ ترافلاپ۳۶ ترافلاپ
عملکرد RT۴۰ ترافلاپ۵۸ ترافلاپ۶۹ ترافلاپ
عملکرد Tensor۱۶۳TOPs۲۳۸TOPs۲۸۵TOPs
حجم حافظه۸ گیگابایت GDDR6۱۰ گیگابایت GDDR6X۲۴ گیگابایت GDDR6X
گذرگاه حافظه۲۵۶ بیت۳۲۰ بیت۳۸۴ بیت
سرعت حافظه۱۶ گیگابیت بر ثانیه۱۹ گیگابیت بر ثانیه۱۹.۵ گیگابیت بر ثانیه
پهنای باند۵۱۲ گیگابایت بر ثانیه۷۶۰ گیگابایت بر ثانیه۹۳۶ گیگابایت بر ثانیه
توان حرارتی۲۲۰ وات۳۲۰ وات۳۵۰ وات
قیمت۴۹۹ دلار۶۹۹ دلار۱۴۹۹ دلار
زمان عرضهاکتبر ۲۰۲۰۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰
(۲۷ شهریور)
۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰
(۳ مهر)

NVIDIA GeForce RTX 3090 معرفی شد اما کاربران باید حداقل تا ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) برای دست یابی به سری Ampere صبر پیشه کنند. اولین کارت گرافیک‌هایی که به بازار عرضه خواهند شد مدل‌های مرجع Founders Edition با قیمت ۱۴۹۹ دلار می‌باشند. NVIDIA GeForce RTX 3090 از قیمت رسمی ۱۴۹۹ دلاری برخوردار است اما مدل‌های سفارشی بسته به نوع طراحی و البته قدرت قیمت گذاری خواهند شد.

عملکرد 3080 و 3070 در برابر نسل قبل

متأسفانه انویدیا فعلا هیچ عملکرد درستی از این گرافیک به نمایش نگذاشته اما GeForce RTX 3070 سریع‌تر از RTX 2080 Ti می‌باشد و RTX 3080 نیز اختلاف قابل توجهی با RTX 2080 Ti دارد. در این میان RTX 3090 تقریبا ۵۰ درصد سریع‌تر از TITAN RTX خواهد بود که بسیار عالی به نظر می‌رسد.

Copyright: Zoopix.ir

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا